Muzeum Zamojskie

Arsenał

Od początku prac przy umacnianiu Zamościa ważną rolę w planie fortyfikacji pełnił arsenał. Pierwotny drewniany budynek wzniesiono w okresie od maja 1582 do lipca 1583 r., według projektu Bernarda Moranda.

Taki budynek, określony mianem "armamentarium" odnajdujemy na planie G. Brauna z 1617 r. W efekcie zmian w architekturze miasta - zamurowania Bramy Lubelskiej i wynikłego z tego przesunięcie arterii komunikacyjnych, arsenał został przeniesiony na druga stronę miasta w sąsiedztwo Bastionu III. Nowy murowany budynek został wzniesiony najprawdopodobniej według projektu Andrea Dell'Aqua.

Najprawdopodobniej pierwotny wygląd budynku znacznie odbiegał od bryły znanej obecnie. Arsenał spłonął w 1658 r. Wymusiło to gruntowny remont, w wyniku którego jego pierwotny kształt uległ zatarciu. Podczas tego pożaru utracono również składowaną w arsenale broń - spłonęła bądź stopiła się wraz ze zniszczonym budynkiem.

Bryła budynku oraz rozplanowanie pomieszczeń było w całości podporządkowane funkcjom, jakie spełniał arsenał - magazynu broni i artylerii w twierdzy, ale także zbrojowni, w której gromadzono ciekawe egzemplarze pozyskane lub zdobyte przez Jana Zamoyskiego. O takim wykorzystaniu pomieszczeń magazynowych wspomina w swych dziennikach sekretarz legata papieskiego, Bonifacy Vanozzi, pisząc o tablicy umieszczonej w arsenale i głoszącej: "Pro bombardis tum bello Moscovilico portis, tum ab omnis principibus et civitatibus donatis, tym densique sup juscu, Joannes de Zamoscio,regni Poloniae cancellorius, exercitusque dux supremus F.C. anno orbis redem. MDXXCII.". W XVII wieku, zwłaszcza po pożarze, arsenał pełnił już tylko rolę magazynu broni dla miasta i Ordynacji, a najcenniejsze armaty pozostawały poza twierdzą, wypożyczone wojskom koronnym w czasie wojen ze Szwecją. Historia Arsenału jako przestrzeni dla kolekcji broni Jana Zamoyskiego stanowiła tylko krótki epizod w jego długich, czysto wojennych dziejach. Przebudowa w XIX w. zmieniała proporcje budynku, ale nie wpłynęła na jego przeznaczanie. W związku z przejściem twierdzy z rąk prywatnych na własność skarbu państwa, zamojski arsenał stał się obiektem wojskowym, najpierw wojsk polskich następnie rosyjskich. Kasacja twierdzy Zamość w 1866 r. zakończyła historię budynku jako magazynu uzbrojenia. W drugiej połowie XIX i w XX w. mieścił się w nim m.in. magazyn, szkoła, zakład produkcyjny.

W latach 1976-1980 budynek poddano gruntownej renowacji, w ramach działań konserwatorsko-rewaloryzacyjnych Starego Miasta. W październiku 1984 r. na parterze budynku Arsenału została otworzona wystawa "Z tradycji wojskowych na Zamojszczyźnie 1580-1984".

Równoległe trwały prace przy organizacji wystawy plenerowej na terenach pofortecznych w otoczeniu bastionu III. Ekspozycja "Artyleria i broń pancerna z okresu II Wojny Światowej" została udostępniona w 1987 roku. Wystawa plenerowa, stała się ważnym punktem wystawienniczym na mapie turystycznej Zamojszczyzny. Otwarty charakter ekspozycji przyciągał wielu zwiedzających. Zbiory militariów prezentowane były na licznych wystawach czasowych organizowanych w Arsenale. Ze względu na dużą, otwartą przestrzeń ekspozycyjną pomieszczenia Arsenału wykorzystywane były także na duże spektakularne wystawy historyczno-artystyczne, np. „Biblioteka Ordynacji Zamojskiej: od Jana do Jana”, prezentowana w 2005 r., w 400. Rocznicę śmierci założyciela miasta, Jana Zamoyskiego.

UE