Muzeum Zamojskie

Program „Kultura w Sieci”

Projekt „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”

Został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. To program dotacyjny, którego celem jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających jej obecność w życiu społecznym. Są to inicjatywy umożliwiające odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci.
Do zadania wytypowanych zostało 25 eksponatów prezentowanych na ekspozycjach w Muzeum Zamojskim i Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego. O wyborze eksponatów zadecydowała ich unikalność, wyjątkowość, niepowtarzalność oraz potencjał narracyjny. Nasi odbiorcy mogą zapoznać się z prezentowanymi obiektami, poznać nie tylko ich bogatą historię, ale także oglądać je, przybliżać i obracać bez obaw naruszenia muzealnej etykiety. Eksponaty zostały wzbogacone opisami ukazującymi dany obiekt w szerszym kontekście historycznym. Na bazie zwirtualizowanych eksponatów została również przygotowana oferta edukacyjna dla najmłodszych odbiorców, są to karty pracy oraz filmy instruktażowe na zasadzie „zrób to sam”.
Wierzymy, że wirtualne dzielenie się eksponatami i odkrywania ich w formacie 3D, może zachęcić odbiorców do odwiedzenia Muzeum. Ponadto możliwość korzystania z innowacyjnych technologii umożliwia pozyskanie nowych danych o obiekcie i wspiera pracę muzealników. Finalnie chodzi o to, aby dziedzictwem i kolekcjami się dzielić, bo mogą stać się początkiem czyjejś nowej pasji, innego spojrzenia na świat.

Zachęcamy do korzystania z cyfrowych zbiorów Muzeum Zamojskiego oraz Muzeum Fortyfikacji i Boni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego.

 
 

stopka kws

 

zbiory mz

 

KOPIA LUFY ARMATNIEJ, PÓŁKARTAUNY 24 FUNTOWEJ

O potędze i sile Twierdzy Zamość świadczyła zgromadzona w niej artyleria. Jej znaczenie w czasie potopu szwedzkiego docenił sam król Jan Kazimierz. Jedną z najcenniejszych zachowanych w polskich zbiorach luf armatnich jest 24 funtowa półkartauna.

Czytaj dalej

Broń czarnoprochowa

Broń palna pojawiłą się w Europie pod koniec średniowiecza i bardzo szybko zaczeła pełnić decydującą role na polach bitwe. Jej konstrukcję cały czas udoskonalano, choć ogólna zasada działania pozostawał ta sama. Zmieniały się konstrukcję zamków i sposoby zapłonów prochu. Często pełniła nie tylko funkcje użytkowe ale również bardzo istotny był jej wygląd.

Czytaj dalej

Broń sieczna

Czyli broń biała służąca do zadawania cięć. Jest jedną z najstarszych i najdłużej używanych rodzajów broni na świecie. Niektóre jej odmiany, choć tylko już w formie ceremonialnej używane są do dziś.

Czytaj dalej

Broń palna Wojska Polskiego

Wojsko Polskie w dwudziestoleciu międzywojennym używało różnorodnego arsenału broni. Często były to rodzime konstrukcje, które w jakości nie ustępowały w niczym podobnym konstrukcjom światowym.

Czytaj dalej

Broń Ludowego Wojska Polskiego

Ludowe Wojsko Polskie posługiwało się głównie sprzętem typowym dla całego Układu Warszawskiego. Był to często sprzęt konstrukcji radzieckiej. Rzadziej używano konstrukcji rodzimych lub np. czechosłowackich.

Czytaj dalej

UE