Program „Kultura w Sieci”
Projekt „Wirtualizacja zasobów muzealnych w Muzeum Zamojskim”
Zachęcamy do korzystania z cyfrowych zbiorów Muzeum Zamojskiego oraz Muzeum Fortyfikacji i Boni Arsenał Oddział Muzeum Zamojskiego.
Broń czarnoprochowa
Broń palna pojawiłą się w Europie pod koniec średniowiecza i bardzo szybko zaczeła pełnić decydującą role na polach bitwe. Jej konstrukcję cały czas udoskonalano, choć ogólna zasada działania pozostawał ta sama. Zmieniały się konstrukcję zamków i sposoby zapłonów prochu. Często pełniła nie tylko funkcje użytkowe ale również bardzo istotny był jej wygląd.
Broń sieczna
Czyli broń biała służąca do zadawania cięć. Jest jedną z najstarszych i najdłużej używanych rodzajów broni na świecie. Niektóre jej odmiany, choć tylko już w formie ceremonialnej używane są do dziś.
Broń palna Wojska Polskiego
Wojsko Polskie w dwudziestoleciu międzywojennym używało różnorodnego arsenału broni. Często były to rodzime konstrukcje, które w jakości nie ustępowały w niczym podobnym konstrukcjom światowym.
Broń Ludowego Wojska Polskiego
Ludowe Wojsko Polskie posługiwało się głównie sprzętem typowym dla całego Układu Warszawskiego. Był to często sprzęt konstrukcji radzieckiej. Rzadziej używano konstrukcji rodzimych lub np. czechosłowackich.